Encyklika ke svátku Kristova Vzkříšení 2025

Kéž se staneme hodnými, abychom jako opravdová dítka našeho svatého Pravoslaví oslavili věčnou Paschu neporušenosti v Království Trojzářivého Boha. Amen!

Řecká pravoslavná starostylní církev
Řecká pravoslavná starostylní církev
Posvátný synod
Kannigos 32
106 82 Athény
Řecko

Encyklika ke svátku Kristova Vzkříšení 2025

Kříž Tvůj, Pane, stal se lidu Tvému životem a vkříšením…

(stichira po „Chvalte“ na nedělní jitřní bohoslužbě, hlas 6.)

Milovaní otcové a bratří, děti ve vzkříšeném Pánu,

opět jsme se dočkali pravoslavné Paschy – nepopsatelné radosti života, světla a věčnosti. Jistota Vzkříšení našeho Pána Ježíše Krista naplnila Jeho učedníky a apoštoly zcela mimořádnou radostí. Tato milost a radost je uchovávána v naší svaté Církvi a my se na ní podílíme skrze svaté církevní tajiny a prostřednictvím ctností.

Každou neděli církevního roku slyšíme v nedělním evangeliu na jitřní bohoslužbě stejnou radostnou zvěst o Vzkříšení, jakou obdržely blažené ženy myronosice od svatého anděla. A podobně jako ony spěcháme i my s bázní i radostí velikou (Mt 28, 8), abychom tuto zvěst o Vzkříšení proměnili v životní zkušenost, prakticky projevenou jak v našem nitru, tak ve vztahu k našemu okolí.

Kristovo Vzkříšení je potvrzením skutečnosti, že skrze smrt procházíme do věčného života. Proto svatý Jan Zlatoústý ve svém Poučném slově na Paschu tak důrazně volá: „Nikdo se neboj smrti, neboť nás vysvobodila smrt Spasitelova!“

***

Milovaní bratří,

nezapomínejme na to, že na našem vzkříšeném Pánu zůstává pečeť oběti, že na Sobě nese nezahladitelné symboly Božího utrpení, neboť Kříž a Vzkříšení od sebe nelze oddělit. Oslavujeme-li Vzkříšení, oslavujeme současně i životodárný Kříž, vždyť skrze něj se uskutečnil přechod od smrti k Životu.

Bohočlověk Kristus nesl kříž po celý Svůj pobyt v tomto porušeném světě, aby nám ukázal cestu, jak překonat naše uvěznění v něm. Pán prožil Svůj pozemský život v podivuhodné poslušnosti Nebeskému Otci a vždy odmítal lákavé nabídky k uspokojování potřeb, které nebyly nezbytně nutné, jakož i možnost vyhýbání se bolesti, oběti a smrti.

Jestliže i my odoláme hříšným pokušením a budeme statečně snášet své bolesti a zármutky, může být Božský dar svatosti darován i nám, věrným pravoslavným křesťanům.

K tomu nás vybízí svatý Řehoř Theolog, který píše: „Ochotně přijmi kříž, smrt i pohřbení spolu s Kristem, abys mohl spolu s Ním též z mrtvých vstát, být oslaven a panovat.“ (Promluva 38., na svátek Zjevení Páně).

A právě k tomu směřuje církevní ustanovení Velkého postu, který předchází svatému Kristovu Vzkříšení: abychom ze sebe shodili závaží tělesných i duševních přestupků a odchýlení, které nás vzdalují od Kříže a Vzkříšení. Bez tohoto úsilí nemůžeme dosáhnout spásy. Pouze křížová cesta života vede k cíli Vzkříšení a svobodě věčnosti.

***

Milovaní otcové a bratří!

Pravá Pascha na zemi, která je příslibem a předzakoušením eschatologické Paschy v Království Nebeském, nemůže být slavena bez splnění této nezbytné podmínky: odvržení veškerého zla a neřesti, vyhnání veškerého hříchu, očištění a ozdobení našeho srdce Božskými ctnostmi, abychom se stali hodnými vidění světlonosné Paschy. Pouze ti, kteří v sobě nesou světlo a Krista, mohou vstoupit do Svatební síně Božské slávy, do vytouženého Ráje blaženosti. To nám připomínají naše paschální svíce, které si zapalujeme před Královskými dveřmi, přijímajíce Světlo od nehasnoucího Světla.

tento veliký a svatý den důrazně prohlašujeme, že naše Církev bude věrně zachovávat věčnou pravoslavnou paschálii bez jakýchkoli inovací. Veškeré pokusy o jakoby astronomickou „opravu“, o niž usilovali a usilují od pravoslavného vyznání odpadlí ekumenisté proto, aby mohli slavit svátky společně s jinoslavnými, jsou odsouzeny pravoslavnou vírou i tradicí.

Kéž se staneme hodnými, abychom jako opravdová dítka našeho svatého Pravoslaví oslavili věčnou Paschu neporušenosti v Království Trojzářivého Boha. Amen!

Vstal z mrtvých Kristus! Vpravdě vstal z mrtvých!

Svatá Pascha 2025

Arcibiskup athénský
† Kallinikos
a členové Posvátného synodu